Zabudnuté heslo

REGISTRÁCIA

Čo je Thinsulate?

Syntetická izolácia od spoločnosti 3M

Thinsulate je označenie syntetickej podšívky - syntetických vlákien na tepelnú izoláciu.

Samotný názov predstavuje spojenie slov thin (tenký) a insulate (izolácia), čo sú dve základné charakteristiky tohto materiálu. Materiál vyrába spoločnosť 3M a prvýkrát sa predal v roku 1979. Pôvodne sa uvádzal na trh ako alternatíva k páperiu a spoločnosť 3M tvrdila, že je dvakrát taký teplý ako ekvivalentné množstvo prírodného materiálu.

Pôvodne bol navrhnutý pre odevy, no časom sa dostal aj do topánok a rukavíc. Od 80. rokov je taktiež súčasťou odevov americkej armády. Zaujímavosťou je, že sa tento materiál používa aj v automobilovom priemysle - napr. Porsche alebo Jaguár ho využíva pri vybraných typoch svojich vozidiel ako izoláciu na strechu.

Thinsulate vlákna majú priemer asi 15 mikrometrov, čo je tenšie vlákno ako polyesterové vlákna, ktoré sa bežne používajú na izoláciu odevov, ako sú rukavice alebo zimné bundy. Thinsulate je účinnejší vďaka zvýšenej hustote vlákien so zníženou veľkosťou vlákien v porovnaní s tradičnejšou izoláciou. Rovnako ako väčšina izolačných materiálov, medzery medzi vláknami nielen znižujú tepelný tok, ale tiež umožňujú únik vlhkosti.

Všetko závisí od hustoty vlákien pri menšej veľkosti. Táto kombinácia umožňuje väčší počet vlákien na menšej a tesnejšej ploche, čo vedie k lepšiemu zadržaniu tepla. Zároveň je medzi vláknami práve toľko priestoru, aby bola izolácia priedušná a dokázala odvádzať vlhkosť, čo umožňuje náležité odparovanie potu produkovaného telom.

U nás nájdete Thinsulate prevažne ako podšívku/izoláciu v zimných rukaviciach a v niektorých zimných topánkach.
Používa sa v rôznych hrúbkach - od 40g/m2 do 800g/m2. avšak škála pre zimné pracovné rukavice končí pri hranici 400g/m2, ktorú používajú napr. pracovníci na severnom póle.

TOP