Zabudnuté heslo

REGISTRÁCIA

Čo je CORDURA?

Syntetická tkanina, extrémne odolná voči roztrhnutiu

Pri popisoch väčšiny pracovného oblečenia môžete nájsť vety typu: "kolenačky vystužene Cordurou", "najviac namáhané časti vystužené Cordurou" alebo "nohavice s Cordurou". Čo to teda tá Cordura je?

Cordura je nylónové (polyamid) vlákno, ktoré je technicky upravené tak, že je 3x odolnejšie než polyester a 2x odolnejšie než klasický nylón. V skratke sa jedná o syntetickú výstuž, vďaka ktorej znesie dané oblečenie hrubé zaobchádzanie a tak ľahko sa neroztrhne.

Používa sa v rôznych odvetviach, od športového a outdoorového, cez pracovné až po armádu. Posledná spomínaná armáda hrá vo vývoji Cordury veľkú úlohu.

Cordura

Cordura sa prvý krát objavila už v roku 1929 vo vedeckom laboratóriu firmy DuPont. Tento americký chemický, atómový a zbrojársky holding sa dlhodobo venuje vývoju rôznych syntetických vlákien, okrem Cordury majú na konte aj nylón, Kevlar, Nomex, Tyvek a viac ako 100 iných značiek.

A práve nylón, prvé syntetické vlákno, ktoré bolo vyrobené priamo z uhlia, vody a vzduchu, je základným kameňom pre Corduru. Z nylónu sa počas druhej svetovej vojny začali robiť aj padáky, vďaka čomu sa istý čas používal výhradne iba v armáde.

Časom sa Cordura vyvíjala a dnes je synonymom pre vysokú odolnosť proti roztrhnutiu a predraniu. Pojem "Cordura" je však iba názov značky, za ktorým sa skrýva celá rada rôznych typov materiálov so širokým spektrom použitia.

Armáda stále používa svoju verziu výstuže (balistický nylón), v outdoorových batohoch sa používa taktiež trochu iná a vlastnú máme aj my, vo svete pracovného oblečenia. Tu nájdete Corduru na nohaviciach, mikinách a bundách, ale aj topánkach a rukaviciach.

Nylonové vlákno pro tkaninu Cordura je tvarované teplým vzduchom (teplovzdušnou texturáciou), takže je látka na dotyk veľmi podobná prírodnej tkanine, no zároveň je odolnejšia a trvanlivejšia. Cordura je extrémne pevná a trvanlivá tkanina, preto sa používa k zosilneniu exponovaných častí ako sú vrecká, kolena, rukávy, lakte a ramená. Je odolná voči vode a nečistotám.

Na pracovných nohaviciach rozoznáte Corduru na prvý pohľad, zväčša sa jedná o čiernu látku. Môže byť vložená ako časť odevu (napr. vrecká z Cordury) alebo prišitá na vrchnej časti, ako taká "záplata" (napr. kolenačky z Cordury).

Značka CORDURA® patrí pod firmu Invista, ktorá spadala pod holding DuPont, od roku 2004 je však firma Invista súčasťou skupiny Koch Industries.

TOP