Zabudnuté heslo

REGISTRÁCIA

Materiály používané na rukaviciach TEGERA®

Úroveň ochrany, ktorú rukavice poskytujú, je v zásadnej miere určovaná ako materiálom, tak aj výrobnou metódou. Každý detail rukavice TEGERA® bol dôkladne premyslený z hľadiska pohodlia, bezpečnosti a ergonómie. Na trhu je veľa lacných kópií, ktoré na pohľad aj dotyk pôsobia vierohodne. Rukavice TEGERA® sú však dôkladne testované a prinášajú to, čo sľubujú.

Syntetická koža – Supermateriál

Syntetická koža je technologicky vyspelý materiál. TEGERA® ušla dlhú cestu vo vývoji a teraz vyrába špeciálne navrhnuté rukavice pre veľa rôznych podmienok, často v spolupráci so zákazníkmi.

Veľa rukavíc TEGERA® sa vyrába z materiálov Microthan®, Macrothan® a Polythan® – jedná sa o tri špičkové syntetické materiály, ktoré vo veľa ohľadoch predbiehajú prírodnú kožu. Sú tenké a pevné, čo znamená, že rukavice sú pri nosení odolné, poddajné a vykazujú dobrú citlivosť končekov prstov. Poddajnosť materiálov taktiež umožňuje prepracovaný ergonomický dizajn, čo zvyšuje bezpečnosť a pohodlie. Materiály Microthan®, Macrothan® a Polythan® môžete nájsť iba v rukaviciach TEGERA®! Taktiež neobsahujú chróm.

MICROTHAN® je prispôsobivý a odolný. Najdôležitejšia vlastnosť, ktorú ponúka je vynikajúci úchop. Microthan® je syntetický materiál tvorený polyuretánovým povlakom na pletenom nylonovom základe. Materiál je k dispozícií v dvoch hrúbkach a s dvoma rôznymi textúrami úchopovej časti.

MACROTHAN® je ideálny ako pre pracovné, tak aj pre montážne rukavice. Tento materiál je tvorený mäkkým polyuretánom a mikrovláknami. Je priedušný, vďaka čomu sa v rukaviciach príjemne pracuje, a to aj na dlhých zmenách.

VIBROTHAN® je špeciálne navrhnutý penový materiál, ktorý znižuje vibrácie.

IMPACTOTHAN® je špeciálne navrhnutý tlmiaci materiál, ktorý rozdeľuje silu nárazu po celej ruke.

POLYTHAN® je tvorený polyesterovým jadrom s krútenými polyesterovými vláknami, polyuretánom kvôli väčšej pevnosti a spandexom kvôli elastickosti. Materiál je veľmi odolný a má vynikajúcu priedušnosť. Vďaka svojej mäkkosti ponúka Polythan® veľmi vysokú úroveň pohodlia. Neobsahuje chróm.

AQUATHAN® je membrána, ktorá umožňuje odvádzanie nadmerného tepla a vlhkosti od tela a zároveň zabraňuje vnikaniu kvapalín. Táto membrána je odolná proti vetru a vode.

GRIPFORCE® je súhrnný termín pre technológie TEGERA® a jedinečné riešenia, ktoré zaručujú veľmi dobrý úchop. Úchop je najdôležitejšia vlastnosť pre správnu funkciu a používanie rukavíc. Rukavice s označením GripForce® zaručujú mimoriadny úchop.

OGT™ OIL GRIP TECHNOLOGY je špeciálna impregnácia na kožu, ktorá využíva jedinečnú absorpčnú schopnosť k zachovaniu výnimočného úchopu aj v mastných prostrediach. Technológiu OGT™ je možné použiť na rukavice a umožňuje presnú prácu.

Koža

Koža je pevná, ľahko tvarovateľná a poddajná. Taktiež sa prispôsobuje zmenám teploty. Všetky kožené rukavice TEGERA® sa vyrábajú z dôkladne vybranej a opálenej kože, aby bola zaručená najvyššia dosiahnuteľná odolnosť a ohybnosť. Rovnako sa dodávajú kožené rukavice, ktoré neobsahujú chróm.

Useň ma rôzne vlastnosti v závislosti na tom, z akej časti zvieraťa pochádza. Koža pochádzajúca zo zvieracieho chrbta a ramien je veľmi pevná, zatiaľ čo koža z bokov je mäkšia. Pred spracovaním sa useň rozštepí na dve vrstvy. Vonkajšia sa označuje ako lícová useň (napa) a vnútorná časť sa nazýva štiepaná useň.

LÍCOVÁ USEŇ (NAPA) je odolná, mäkká, ohybná a odolná proti vlhkosti. To znamená, že je ideálna pre výrobu montážnych rukavíc, od ktorých sa vyžaduje najvyššia úroveň citlivosti končekov prstov a pohodlie.

ŠTIEPANÁ USEŇ má hrubší povrch ako lícová useň. Taktiež je odolná proti teplu a je k dispozícií v rôznych hrúbkach. Štiepaná useň je ideálna pre ochranné rukavice, ktoré sú určené pre náročnejšie práce a od ktorých sa vyžaduje dobrý úchop. Aj keď sú rukavice hrubšie, stále sú ohybné a kvôli svojim izolačným vlastnostiam sa často používajú na zváračské rukavice.

HOVÄDZINA je veľmi odolná a vydrží hrubé používanie. Rukavice zo silno štiepanej hovädziny predstavujú vynikajúcu alternatívu, dokonca aj pre manipuláciu s horúcimi predmetmi.

KOZINKA je tenká, poddajná a odolná. Rukavice s kozinky sú ideálne ako pre náročné práce, tak aj pre práce vyžadujúce citlivosť končekov prstov. Takéto rukavice sa prispôsobujú pohybom ruky.

BRAVČOVINA je vynikajúca pre všeobecné použitie. Tento materiál je priedušný a počas používania sa zvyšuje mäkkosť a prispôsobivosť rukavice.

VOLSKÁ USEŇ zo špeciálne vybraných koží je obvykle kvalitnejšia ako hovädzina. Rukavice z volskej usne preto predstavujú dobrú voľbu pre ľahšie a náročnejšie práce.

Textilné materiály

Textílie sa nachádzajú nielen v textilných rukaviciach, ale bežne sa používajú na vrchnej časti kožených rukavíc. Aj keď sú textilné rukavice len málokedy vystavované rovnakému opotrebeniu ako kožené ochranné rukavice, voľba materiálu má často zásadný význam pre bezpečnosť a pohodlie. Textílie môžu obsahovať prírodné aj syntetické materiály.

Hustota pletenia (gg) označuje počet stehov na palec kusu odevu. Nižšie číslo interpretuje silnejšie rukavice vhodné pre hrubšie používanie. Vyššie číslo znamená tenšie rukavice pre presné práce.

Hlavné vlastnosti syntetických vlákien:

 • K dispozícií v rôznych variantách
 • Dobrá pevnosť
 • Vysoká rozťažnosť a elasticita
 • Dobré možnosti farbenia
 • Nízka krčivosť
 • Nízka absorpcia vlhkosti
 • Náchylná k elektrostatickému nabíjaniu
 • Väčší sklon k tvorbe žmolkov pri kombinovaní s vláknami z iných materiálov

Hlavné vlastnosti bavlny:

 • Vysoké pohodlie
 • Dobrá pevnosť
 • Nízka rozťažnosť
 • Dobrá absorpcia vlhkosti
 • Sklon k zrážaniu
 • Horí ako papier a celulóza, netaví sa

POLYESTER je pevné, elastické, nezrážajúce sa syntetické vlákno, ktoré neabsorbuje vlhkosť. Má široké uplatnenie a veľa variant. Dobrá pevnosť, dobrá odolnosť proti oderu a vysoká odolnosť proti svetlu.

AKRYL je syntetické vlákno, ktoré dokáže zadržovať vzduch, čo znamená, že má dobré teplotne izolačné vlastnosti. Často sa používa v podšívkach ako alternatíva k vlne. Veľmi vysoká odolnosť proti svetlu, citlivosť na teplo. Mäkké na dotyk, pripomína vlnu, stredná odolnosť proti opotrebeniu.

NYLON je syntetické vlákno, ktoré je veľmi pevné, ohybné a elastické. Nízka absorpcia vlhkosti.

PARA-ARAMID, známy tiež ako aromatický polyamid, je asi štyrikrát pevnejší ako bežný polyamid. Tento materiál má neobyčajne vysokú žiaruvzdornosť a ťažko sa zapaľuje. Známou značkou je KEVLAR® od spoločnosti DuPont™.

VISKÓZA je syntetické vlákno vyrobené z celulózy. Má vlastnosti rovnakého druhu ako bavlna: dobre absorbuje vlhkosť, je mäkký a pohodlný. Existujú rôzne typy viskózy v závislosti na výrobnej metóde a surovine – viskóza, Modal a Lyocell.

BAMBUSOVÁ VISKÓZA sa vyrába z bambusu. Dobre absorbuje vlhkosť a odvádza ju od tela. Je neobyčajne pohodlná a mäkká na dotyk.

MODAL je typ viskózneho vlákna s ešte lepšími vlastnosťami ako má bežná viskóza. Je pevnejší, má lepšiu pevnosť za mokra a zároveň si zachováva mäkkosť a hladkosť. TEGERA® používa Lenzing Modal®, čo je modálové vlákno vyrábané z bukového dreva. Dobre absorbuje vlhkosť a účinne ju odvádza od tela.

UHMWPE/HPPE je polyetylén s mimoriadne vysokou molekulárnou hmotnosťou / vysoko výkonný polyetylén – neobyčajne pevné a ľahké polyetylénové vlákno používané napr. v rukaviciach, ktoré majú chrániť pred porezaním. Známymi značkami sú Dyneema® a technológia Dyneema® Diamond. Vlákna z HPPE vyrobené pod značkou Ejendals majú označenie CRF® (technológia protirezných vlákien).

BAVLNA sa často používa na textilné rukavice a vrchné vrstvy kožených rukavíc. Môže byť tkaná alebo pletená (trikot). Bavlna je často dostatočne vhodná pre rukavice určené pre ľahké práce.

Máčacie materiály

Spôsob máčania sa odlišuje v závislosti na vhodnosti pre rôzne práce: máčanie končekov prstov, máčanie dlane, máčanie z 3/4, úplne máčanie, dvojité máčanie.

POLYURETÁN, PU je vysoko ohybný a elastický. Máčanie umožňuje vytvoriť veľmi tenkú vrstvu. Vysoká odolnosť proti oderu. Dobrá izolácia proti vlhkosti, oleju a mastnote. Poskytuje dobrý úchop v suchých, mokrých a mastných prostrediach.

NITRIL má vysokú odolnosť proti oderu. Vynikajúca izolácia proti vlhkosti, oleju a mastnote. Poskytuje vynikajúci úchop v suchých, mokrých a mastných prostrediach.

NITRILOVÁ PENA je mäkká a poddajná. Dobrá izolácia proti vlhkosti, oleju a mastnote. Máčanie absorbuje viac vlhkosti než hladký nitril. Poskytuje vynikajúci úchop v suchých, mokrých a mastných prostrediach.

LATEX je vysoko elastický a vodotesný. Neslúži ako izolácia proti oleju a mastnote. Poskytuje vynikajúci úchop v suchých a mokrých prostrediach.

Máčanie v POLYVINYLCHLORID, PVC (VINYL) často vedie k vzniku silnejších materiálov s vyššou hustotou. Vhodný pre práce v mokru a ťažké práce.

Rukavice na ochranu proti chemikáliám

NITRIL, NBR je gumový materiál s vysokou odolnosti proti prepichnutiu. Chráni pred alifatickými uhľovodíkmi, napr. bezolovnatý benzín, motorová nafta, hexan, parafín a oktán. Poskytuje však slabú ochranu proti aromatickým uhľovodíkom, napr. toluén.

LATEX/PRÍRODNÝ KAUČUK, NR je vysoko elastický a používa sa k výrobe rukavíc pre zdravotnícke a domáce práce. Poskytuje malú ochranu proti väčšine olejovým rozpúšťadlám, ale dobre slúži na ochranu proti látkam rozpustným vo vode, napr. peroxid vodíka, hydroxid draselný, glykol a niektoré kyseliny. Prírodný latex obsahuje proteín, ktorý môže u niektorých ľudí vyvolať alergickú reakciu.

NEOPREN/CHLOROPRENOVÝ KAUČUK, CR je elastický a pomerne odolný gumový materiál, ktorý chráni proti akumulátorovým kyselinám, fenoxykyselinám, kyseline fosforečnej, kyseline chlorovodíkovej a hydroxidu sodnému a draselnému.

BUTYLOVÝ KAUČUK, IIR chráni pred aldehydmi (napr. formaldehyd), étermi glykolu (napr. etylenglykol), ketónmi (napr. metyletylketón) a kyselinami. Butyl často poskytuje ochranu tam, kde si iné gumové materiály vedú horšie.

POLYETYLÉN, PE sa používa k výrobe veľmi tenkých jednorazových rukavíc. Polyetylén sa používa taktiež v laminátoch pre rukavice, ktoré uľahčujú ochranu proti širšej rade chemikálií.

LAMINÁTY sú zostavené z niekoľkých izolačných vrstiev a často ponúkajú ochranu proti širokej rade chemikálií.

POLYVINYLALKOHOL, PVAL je polymer rozpustený vo vode. Rukavice z tohto materiálu sú často tenké a majú iba obmedzené použitie. Poskytujú ochranu proti väčšine organických zlúčenín vrátane metylenchloridu, toluénu, 1,1,1-trichloroetánu a trichloretylénu. Nemožno ho používať s vodou alebo chemikáliami rozpustnými vo vode.

POLYVINYLCHLORID, PVC (VINYL) sa používa ako v tenkých jednorazových rukaviciach, tak v silnejších rukaviciach na ochranu proti chemikáliám. Je možné ho používať na ochranu proti takým chemikáliám ako kyselina fosforečná, peroxid vodíka, hydroxid sodný a hydroxid draselný.

VITON® je fluorovaný kaučuk, ktorý poskytuje ochranu proti aromatickým zlúčeninám a rozpúšťadlám, napr. terpentín, toluén, xylén a trichloretylén. Viton® je ochranná známka spoločnosti DuPont Dow Elastomers.

TOP